Dary na ostatnią drogę – jakie przedmioty możemy umieścić w trumnie?

Utrata bliskiej osoby to szczególnie trudne przeżycie; kiedy tracimy członka rodziny czy przyjaciela, pragniemy pożegnać go w godny sposób, nie tylko po to, aby właściwie upamiętnić zmarłego, ale także samemu spróbować pogodzić się ze stratą.

To, co zostaje nam po zmarłym to najczęściej najróżniejsze wspomnienia, a także związane z nim przedmioty. Niektóre z tych rzeczy pragniemy zachować dla siebie, inne natomiast nierzadko jakby w poczuciu obowiązku, oddajemy zmarłemu na jego ostatnią podróż. Tu też nasuwa się pytanie – jakie rzeczy można umieścić w trumnie i jak na kwestię podarków dla zmarłego zapatrują się firmy zajmujące się pogrzebem lub prowadzący ceremonię duchowny?

PREZENTY DLA ZMARŁEGO A WIARA KATOLICKA

Większość organizowanych w Polsce ceremonii pogrzebowych odbywa się w obrządku wiary katolickiej. Z tego właśnie powodu być może niektórzy zastanawiają się, co na temat ewentualnych podarków umieszczanych w trumnie mówi kościół katolicki. Wszystko zależy tu zarówno od prowadzącego ceremonię pogrzebową księdza, jak i od samych przedmiotów, które pragniemy ułożyć przy zmarłym. Ogólnie przyjętym bowiem w wierze katolickiej jest pozostawianie zmarłemu książeczki modlitewnej czy różańca, który najczęściej owija się mu wokół nadgarstków i dłoni. Nierzadko w trumnie umieszcza się także święte obrazki, najczęściej z wizerunkami świętych patronów zmarłego.

Wysoce prawdopodobne jest, że prowadzący ceremonię pogrzebową ksiądz nie zgodzi się na włożenie do trumny zmarłego żadnych przedmiotów związanych z pogańskimi obyczajami, wróżbami czy okultyzmem. Duchowni często zgadzają się jednak na umieszczenie w trumnie przedmiotów neutralnych, nienacechowanych religijnie.

CO MOŻNA WŁOŻYĆ DO TRUMNY? NIE TYLKO RÓŻANIEC I KSIĄŻECZKĘ

Oczywiście zdarza się, że rodzina i bliscy zmarłego pragną umieścić w trumnie coś poza standardowymi przedmiotami, jak książeczka czy różaniec. Najczęściej są to najróżniejsze przedmioty związane ze zmarłym, rzeczy, których używał na co dzień, ale także przedmioty, które wręczył swoim bliskim czy upominki, które od nich otrzymał.

Pracownicy domów pogrzebowych bardzo często proszeni są o nałożenie zmarłemu okularów czy jego osobistej biżuterii, którą nosił przez całe swoje życie. Jest to praktyka popularna i całkowicie dozwolona – zarówno biżuterię, jak i okulary możemy założyć zmarłemu na nos, palec czy nadgarstek, jak również schować je do kieszeni czy ozdobnego woreczka.

Częste prośby rodziny zmarłego dotyczą także różnych przedmiotów, związanych z jego pracą, życiem codziennym czy pasją. Na przykład włóczka i druty dla miłośniczki ręcznych robót, rękawice bramkarskie dla piłkarza czy stetoskop dla lekarza. Nierzadko do trumny wkładane są także zabawki – w przypadku osób starszych są to podarunki na pożegnanie od wnuków, w przypadku dzieci ich własne przytulanki, umieszczane przy nich przez rodziców, rodzeństwo czy dziadków.

Tego rodzaju przedmioty trudno jest zaliczyć do standardowych czy tradycyjnych podarków dla zmarłego, jednak najczęściej pracownicy domów pogrzebowych, a także duchowni, zgadzają się na umieszczenie ich w trumnie. Jeżeli dla rodziny zmarłego tego rodzaju rytuał jest szczególnie ważny, dający ukojenie czy pozwalający na częściowe pogodzenie się ze stratą, raczej nie spotka się z odmową.

RZECZY UMIESZCZANE W TRUMNIE – O CZYM JESZCZE PAMIĘTAĆ?

Zastanawiając się nad tym, co można włożyć do trumny, należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Na ostatnią podróż zmarłemu możemy podarować różnego rodzaju przedmioty – od tych związanych z wiarą, po neutralne religijne rzeczy osobiste. Muszą to jednak być rzeczy o ograniczonych gabarytach, które nie obciążą ani nie uszkodzą trumny, jak również nie przysłonią zmarłego. Nie należy również umieszczać w trumnie przedmiotów mokrych czy brudnych, wydzielających nieprzyjemne zapachy lub też takich, które mogłyby się zepsuć.

Niedozwolone są więc zarówno przedmioty związane z pogańskimi czy okultystycznymi obrządkami, jak i produkty spożywcze, płyty czy rzeczy o dużych gabarytach. Niewskazane są także przedmioty, które mogłyby wydawać jakiekolwiek dźwięki, zakłócające przebieg ceremonii pogrzebowej.

Planując pogrzeb, a więc datę i godzinę, a także strój zmarłego czy też listę rzeczy, które pragniemy przy nim ułożyć, warto zawsze skontaktować się z pracownikami domu pogrzebowego i duchownym, mającym poprowadzić ceremonię. Są to bowiem osoby o znacznie większym doświadczeniu w tej kwestii, które mogą pomóc i doradzić. Dzięki temu wiedząc, na co możemy sobie pozwolić, a czego unikać w kwestii przedmiotów dla zmarłego, my będziemy mogli skupić się wyłącznie na przygotowaniu zarówno jego, jak i siebie do ostatniej drogi i pożegnania.

Shopping Cart
Scroll to Top