Jak odpowiednio przygotować pogrzeb?

Śmierć bliskiej osoby przychodzi niespodziewanie i zawsze jest ogromnym ciosem dla całej rodziny. Jednak na przygotowanie pogrzebu nie ma dużo czasu – najczęściej następuje on po 3 dniach od stwierdzenia zgonu. Załatwienie wszystkich formalności wymaga kilku wizyt w określonych instytucjach. Dodatkowo należy wybrać zakład pogrzebowy, zdecydować o miejscu i czasie pochówku, zamówić na tę okazję kwiaty, zorganizować konsolację. Aby poradzić sobie z tym natłokiem obowiązków, można skorzystać z pomocy domu pogrzebowego.

Od czego zacząć załatwianie pogrzebu?

Zdenerwowanie oraz poczucie zagubienia po utracie bliskiej osoby powodują, że często rodzina nie wie, od czego zacząć załatwianie formalności. Tymczasem pierwszym etapem jest zgłoszenie śmierci w urzędzie stanu cywilnego. Należy go dokonać w ciągu trzech dni od stwierdzenia zgonu.

Następnie koniecznie trzeba znaleźć odpowiedni dom pogrzebowy. Będzie on stanowił ogromną pomoc w organizacji pochówku. W większości przypadków to zakład pogrzebowy występuje w imieniu rodziny przy załatwianiu zasiłku pogrzebowego, rozmowie z księdzem oraz przy okazji wielu innych, istotnych formalności. Stanowi to ogromne wsparcie dla osób pogrążonych w smutku.

Z kolei rodzina musi jeszcze skompletować potrzebne dokumenty i przekazać je do zakładu pogrzebowego.

KARTA ZGONU

Zanim zacznie się właściwa organizacja pogrzebu, należy odebrać kartę zgonu. Jest to dokument, który wypełnia lekarz stwierdzający śmierć pacjenta. W przypadku, gdy bliska osoba umrze poza szpitalem, będzie to lekarz, który przybył na miejsce. Dlatego karta zgonu będzie możliwa do odebrania w placówce medycznej.

W pewnych przypadkach lekarz może odmówić wystawienia karty zgonu. Dzieje się tak w sytuacji, gdy śmierć nie była naturalna, a jednocześnie istnieją wątpliwości, co do jej przyczyny. Wtedy ciało trafia do zakładu medycyny sądowej, a jego odebranie będzie możliwe dopiero po zgodzie prokuratury. Oznacza to często duże opóźnienia i jeszcze więcej bólu wśród bliskich zmarłego.

ZGŁOSZENIE ZGONU

Urzędowo termin na zgłoszenie zgonu wynosi trzy dni, a w przypadku choroby zakaźnej – jedną dobę. Kto powinien zgłosić taki przypadek w Urzędzie Stanu Cywilnego? Według prawa będą to kolejno:

  • małżonek, dzieci lub rodzice zmarłego,
  • najbliżsi krewni lub powinowaci,
  • osoby zamieszkujące ze zmarłym,
  • znajomi zmarłego lub świadkowie jego śmierci,
  • administrator domu,
  • administracja szpitala.

Zgłoszenie zgonu jest obowiązkiem, a jego niewypełnienie może skutkować nałożeniem kar. Jest to też pierwszy krok do organizacji pogrzebu.

ZAKŁAD POGRZEBOWY

W końcu bliscy powinni zastanowić się nad wyborem domu pogrzebowego. Nie ma na to zbyt dużo czasu – smutek związany ze śmiercią członka rodziny znacząco utrudnia podejmowanie decyzji, dlatego też warto postawić na sprawdzony zakład pogrzebowy. Pomoc udzielona przez pracowników może znacząco przyspieszyć oraz ułatwić zorganizowanie pogrzebu.
Aby dopiąć wszystkich formalności z domem pogrzebowym, potrzebny będzie dowód osobisty zmarłego, ostatni wycinek z renty lub emerytury (jeśli natomiast pracował – zaświadczenie z zakładu pracy), a także odebrana w szpitalu karta zgonu.

ORGANIZACJA POGRZEBU Z ZAKŁADEM POGRZEBOWYM

Dom pogrzebowy pomoże w organizacji pogrzebu. Już na pierwszej wizycie dojdzie do ustalenia najważniejszych szczegółów. Wynika to z faktu, że załatwienie formalności może zająć sporo czasu. Pracownicy muszą sprawdzić, czy wybrany cmentarz będzie miał wolne miejsce na dokonanie pochówku (na największych cmentarzach w miastach może to stanowić pewien problem). Musi także w imieniu rodziny porozmawiać z księdzem lub mistrzem ceremonii.

W kwestii rozliczenia pogrzebowy najczęściej występuje o wypłatę zasiłku pogrzebowego. W ten sposób pewna część opłat zostanie pokryta, natomiast rodzina najczęściej musi dopłacić pewną kwotę po zakończeniu pogrzebu. Sam zasiłek najczęściej nie wystarcza na organizację całego pogrzebu, choć znacząco zmniejsza te koszty.

SZEREG TRUDNYCH DECYZJI

Rodzina zmarłego musi podjąć wiele trudnych decyzji, zaczynając od rozmiaru i rodzaju trumny. Wybór obejmuje trumny od najbardziej klasycznych trumien sześciokątnych, przez prostokątne, aż po trapezowe oraz półokrągłe. Różnica między nimi skupia się głównie na estetyce. Najczęściej na stanie domu pogrzebowego są konkretne modele trumien do wyboru. Wynika to z faktu, że wykonanie nowej i przesłanie jej na miejsce przeznaczenia byłoby ryzykowne – czasu jest naprawdę mało. Poza tym realizacja takiego zlecenia byłaby bardzo kosztowna.

Oprócz kształtu trumny można wybrać także jej kolor. W Calvarianum oferujemy zarówno kolory jasne, jak i ciemne barwy. Wybór pomiędzy nimi zależy głównie od wizji pogrzebu.

W końcu rodzina musi podjąć jeszcze jedną ważną decyzję. Czy będzie to pogrzeb religijny – najczęściej katolicki – czy też świecki.

KSIĄDZ CZY MISTRZ CEREMONII?

W Polsce nadal wykonuje się głównie pochówki katolickie. Ceremonia pogrzebu może mieć jednak także charakter świecki. Czym różnią się oba obrzędy?Na pogrzebie katolickim ważną rolę odgrywa ksiądz. Najlepiej, gdy przyjedzie on z parafii zmarłego, jednak wiele cmentarzy posiada także własnych księży do odprawiania mszy pogrzebowych.

Następnie ksiądz prowadzi pochód pogrzebowy na miejsce pochówku, gdzie święci ziemię i pomaga w ostatecznym pożegnaniu. W czasie takiego obrządku na pierwszym miejscu jest modlitwa i proszenie Boga o życie wieczne dla zmarłego.

Świecka ceremonia pogrzebu prowadzona jest z kolei przez mistrza ceremonii. Pomaga on w pożegnaniu się ze zmarłym. W czasie pogrzebu wygłaszana jest też mowa pogrzebowa, przygotowywana na podstawie wcześniejszej rozmowy z członkami rodziny. Koszt wynajęcia mistrza ceremonii jest podobny jak opłata za księdza.

POCHÓWEK TO JESZCZE NIE KONIEC

Zakończenie ceremonii pogrzebowej to jeszcze nie koniec. Zwyczajem jest zaproszenie gości na stypę, którą także trzeba wcześniej zorganizować. Zdarza się, że bliscy zmarłego zapraszają żałobników na poczęstunek w domu. Coraz częściej jednak wybierają organizację konsolacji w lokalu gastronomicznym. W tym celu warto znaleźć restaurację w pobliżu i zamówić obiad na określoną liczbę osób. Po określeniu daty i godziny, a także wybraniu jadłospisu, całą resztą zajmie się obsługa z restauracji.

Po zakończeniu pogrzebu należy także pamiętać o formalnościach. Z Urzędu Stanu Cywilnego należy odebrać akt zgonu, który umożliwi dokończenie spraw spadkowych.

Jednak najważniejszym problemem może okazać się wsparcie duchowe. Śmierć członka rodziny jest bardzo bolesnym przeżyciem i wiele osób potrzebuje w tym czasie wsparcia najbliższych lub pomocy specjalisty. Warto pamiętać, że choć smutek po utracie bliskiej osoby jest normalnym odczuciem, to długotrwale utrzymujące się przygnębienie może wymagać wizyty u psychologa lub lekarza.

Shopping Cart
Scroll to Top