Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację nagrobka

Regularna, a przede wszystkim właściwa pielęgnacja każdej z części wzniesionego nagrobka to klucz do utrzymania go w odpowiedniej, pożądanej kondycji i wyglądzie przez długi czas. W przypadku mycia i czyszczenia pomnika nagrobnego warto dopasować poszczególne elementy swojej techniki do materiału, z jakiego został on wykonany.

Czyszczenie nagrobka – najważniejsze informacje na początek

Warto mieć na uwadze, że każdy rodzaj materiału, z jakiego tworzone są nagrobki, ma zarówno swoje wady, jak i atuty, także w kwestii jego pielęgnacji i konserwacji. Chętnie wybierany i odznaczający się wysoką trwałością granit to kruszywo charakteryzujące się odpornością i atrakcyjną estetyką, ale także materiał, który – niewłaściwie czyszczony – może bardzo szybko stracić na swoim wyglądzie.

Dobrze jest również pamiętać, aby w przypadku niektórych materiałów nie stosować specjalnych nabłyszczaczy czy środków natłuszczających. Doskonałym tego przykładem jest wspomniany już powyżej granit, który potraktowany nieodpowiednim preparatem natłuszczającym, zamiast pożądanego blasku może zyskać jedynie nieestetyczne plamy i przebarwienia.

Szczególnie tłuste preparaty nie są dobrym wyborem w przypadku każdego rodzaju nagrobka. Powodują one bowiem, że do jego powierzchni znacznie łatwiej przywierają różnorodne zanieczyszczenia. Absolutnie niewskazane jest także użycie silnych substancji żrących, które również mogą doprowadzić do powstania plam na pomniku granitowym, przebarwień, a nawet ubytków w strukturze nagrobka.

DOMOWE SPOSOBY NA CZYSZCZENIA POMNIKA

 

Wbrew pozorom do najskuteczniejszych, a jednocześnie najbezpieczniejszych metod czyszczenia nagrobka zalicza się te najprostsze, domowe. Świetnie sprawdzającym się sposobem jest mycie pomnika wodą z octem lub czyszczenie go za pomocą wody z płynem do naczyń i cytryną. Jak więc wyczyścić nagrobek przy pomocy wody z płynem do naczyń lub cytryną? Pierwszym krokiem zawsze powinno być oczywiście usunięcie z powierzchni nagrobka wszystkich elementów, które mogą przeszkadzać w czyszczeniu – świec, zniczy, wazonów czy innych elementów dekoracyjnych. Następnie należy pozbyć się także największych zabrudzeń i zanieczyszczeń – ręcznie usunąć zeschłe liście czy małe gałązki, stare, spalone znicze, uschnięte lub zgniłe kwiaty. Teraz należy dokładnie pokryć całą powierzchnię nagrobka ciepłą wodą i czekać kilka chwil, aż ewentualne starsze, trwałe zabrudzenia nasiąkną i zmiękną. Następnie, przy pomocy czystej i miękkiej gąbki lub ściereczki zanurzonej w wodzie z płynem do naczyń, dokładnie przecieramy całą powierzchnię. Jeżeli pomnik i płyta nagrobna są szczególnie brudne, warto kilka razy przepłukać gąbkę, a w ekstremalnych przypadkach – w połowie mycia wymienić ją na nową.

Po dokładnym wyczyszczeniu nagrobka wodą z płynem możemy przetrzeć jego powierzchnię wodą z dodatkiem soku z cytryny lub octu. Mieszanka ta pozwoli bowiem na skuteczne pozbycie się uciążliwych plam czy przebarwień, a nawet wydobędzie z kruszywa estetyczny połysk i blask. Cytryna lub ocet pozwalają także na odświeżenie koloru kamienia, co szczególnie sprawdza się w przypadku jasnych nagrobków.

PIELĘGNACJA NAGROBKA – USUWANIE PLAM I NALOTÓW

 

Istnieje kilka rodzajów plam i zabrudzeń, które pojawiają się na powierzchni nagrobka i wymagają podjęcia szczególnych czynności. Niektóre z plam i przebarwień możemy skutecznie usunąć przy pomocy płynu do naczyń oraz octu lub cytryny. Na powierzchni pomników i płyt nagrobnych pojawiają się także nieestetyczne plamy z wosku, z którymi trudno jest sobie poradzić. Zalegające na płycie dłuższy czas, mogą bowiem pozostawić po sobie widoczne, tłuste plamy. Jak usunąć wosk z pomnika? W przypadku świeżych plam może sprawdzić się zalanie ich gorącą wodą i podważenie kawałkiem drewna lub specjalną, nierysującą szpatułką. Rozwiązaniem w przypadku starszych plam może być chlorek metylenu, będący składnikiem niektórych rozpuszczalników. W przypadku jego stosowania należy jednak pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, zarówno dla siebie, jak i samego nagrobka; wskazane jest założenie ochronnych rękawic i odpowiednie dozowanie substancji, tak aby nie uszkodzić struktury kruszywa.

Na pomnikach mogą pojawić się także ślady rdzy oraz charakterystyczny zielony osad, wynikający z wysokiego poziomu wilgotności. Rdzę skutecznie usunie woda utleniona lub jeden z popularnych napojów gazowanych – Pepsi bądź Coca-Cola. Natomiast jak usunąć zielony nalot z pomnika? Tu dobrze sprawdzi się soda oczyszczona lub proszek do pieczenia oraz ocet albo cytryna. Należy równomiernie nałożyć proszek na osad, a następnie wyszorować go połówką cytryny lub zalać sokiem z niej bądź octem. Po połączeniu składników nastąpi wyraźna reakcja – proszek zacznie się pienić i zwiększy swoją objętość. Po kilku chwilach od rozpoczęcia tej reakcji należy starannie zmyć powierzchnię wodą i wytrzeć ją do sucha. Zarówno w przypadku rdzy, jak i zielonego nalotu można oczywiście zastosować także specjalne, gotowe preparaty sklepowe, należy jednak pamiętać, aby nie były to środki zbyt mocne i inwazyjne.

Shopping Cart
Scroll to Top