Palenie zniczy oraz przystrajanie nagrobków to tradycja, którą kultywuje się w naszym kraju już od wielu lat. Dekoracje pozostawione na nagrobkach bliskich stanowią symbole naszej pamięci, ale także miłości czy przyjaźni. O ile znicze na grób bliskiej osoby musimy raczej nabyć w sklepie, o tyle już ozdobny wieniec z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie. Jak zrobić wiązankę, aby była gustowna i trwała?
Wiązanki na cmentarz – od czego zacząć ich wykonanie?
Samodzielne wykonanie wiązanki na cmentarz nie jest wbrew pozorom rzeczą nadmiernie skomplikowaną czy trudną. Przy użyciu odpowiednich elementów, właściwych akcesoriów i odrobinie skupienia możemy wykonać ją własnoręcznie. Zanim jednak przystąpimy do prac, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań, dotyczących naszej przyszłej wiązanki na pomnik. Przede wszystkim należy zastanowić się nad jej rozmiarem i odpowiednio dopasować średnicę do szerokości płyty nagrobkowej – powinna być oczywiście widoczna i w miarę możliwości okazała, ale nie za duża. Należy unikać wykonywania wieńców, które przysłaniałyby cały nagrobek czy płytę; warto bowiem zostawić jakąkolwiek przestrzeń na znicze lub inne kwiaty.
Kolejną bardzo istotną kwestią jest wybór roślin do wieńca. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mają to być kwiaty sztuczne, czy naturalne. Każde z dwóch rozwiązań ma oczywiście swoje zalety, jak i mankamenty. Kwiaty żywe są na ogół bardziej estetyczne i eleganckie, jednak znacznie mniej trwałe. Wiązanki na cmentarz wykonane z żywych kwiatów przetrwają na nagrobku zaledwie kilkanaście dni. Sztuczne kwiaty są z kolei znacznie bardziej żywotne, a co za tym idzie – z powodzeniem mogą zdobić nagrobek przez długi czas. Ich mankamentem może być jednak estetyka oraz cena. Tanie kwiaty sztuczne nierzadko pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o ich wygląd, z kolei te estetyczne i gustowne bywają dosyć drogie.

Na koniec warto również przemyśleć całą koncepcję przyszłej wiązanki – zastanowić się nad elementami dodatkowymi i potrzebnymi akcesoriami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy w trakcie tworzenia wieńca.
WIĄZANKI NA CMENTARZ – SZCZEGÓLNE OKAZJE
Wiązanki na pomnik czy nagrobek przygotowujemy lub kupujemy zwykle na specjalne okazje. Wszelkiego rodzaju ozdoby na nagrobek cieszą się największą popularnością na przełomie października i listopada, w okresie święta Wszystkich Świętych. Naturalne jest, że właśnie wtedy odwiedzamy groby bliskich, porządkujemy je i przystrajamy. Ozdobny wieniec na cmentarz możemy jednak wykonać także na inne okazje, jak chociażby święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, urodziny zmarłego lub rocznicę jego śmierci.
Kiedy więc samodzielnie przygotowujemy wiązankę na nagrobek, możemy wpleść w jej kompozycję kilka elementów, nawiązujących do wybranej okazji. W przypadku święta Wszystkich Świętych mogą to być ozdoby jesienne, jak chociażby kolorowe liście. Z kolei do wiązanki bożonarodzeniowej warto dodać kilka niewielkich bombek choinkowych czy fragment łańcucha, a nawet światełka.
WIĄZANKA NA CMENTARZ – CZEGO POTRZEBUJESZ?
Jak zrobić wiązankę na cmentarz? Przede wszystkim musimy się odpowiednio przygotować do pracy, a więc zaopatrzyć się w niezbędne elementy wieńca oraz potrzebne akcesoria i narzędzia. Do przygotowania wiązanki z żywych roślin potrzebujemy:
- odpowiednią ilość żywych kwiatów i innych roślin,
- gałązki igliwia,
- ozdobną donicę,
- drucik,
- gąbkę lub kostkę florystyczną,
- wybrane elementy dekoracyjne – wstążki, bombki, światełka itp.
Do przygotowania wieńca sztucznego musimy przygotować natomiast:
- potrzebną ilość sztucznych kwiatów,
- beton lub gips,
- ozdobną donicę,
- drucik,
- gąbkę florystyczną do kwiatów suszonych lub sztucznych,
- wybrane elementy ozdobne.
Ponadto w obu przypadkach przydadzą się nam rękawiczki ochronne, pistolet z klejem na gorąco oraz odpowiednio naostrzone nożyczki lub cążki. Miejsce pracy warto również odpowiednio zabezpieczyć folią, papierem lub starymi gazetami.
WIĄZANKA NA CMENTARZ – JAK ZROBIĆ GUSTOWNY WIENIEC?
Kiedy już mamy przy sobie wszystkie niezbędne elementy oraz potrzebne narzędzia i akcesoria, możemy przystąpić do właściwej pracy. Na początku umieszczamy wybraną gąbkę florystyczną w ozdobnej donicy. W przypadku stroika z żywych roślin gąbkę warto uprzednio dobrze namoczyć. Jeśli nasz stroik będzie składać się z kwiatów sztucznych, powinniśmy dodatkowo zalać gąbkę gipsem lub betonem. Pozwoli to na jej dodatkowe obciążenie i zabezpieczenie.
Kolejnym krokiem jest przycięcie gałązek i kwiatów na odpowiednią długość, aby składały się w estetyczną całość. Tak przygotowane rośliny możemy następnie umieścić w przygotowanej gąbce, pamiętając, aby wbijać się dość głęboko, tak by nie wypadły z donicy. Dolną warstwę wiązanki zaleca się wyłożyć igliwiem lub gałązkami iglastymi. Należy ułożyć je gęsto, jedna przy drugiej, aby całkowicie zasłaniały gąbkę. Igliwie najlepiej jest przymocować do spodu kompozycji za pomocą kleju. Następnie w pozycji pionowej lub pod skosem należy ułożyć pozostałe gałązki i sztywniejsze elementy. Na koniec dokładamy kwiaty oraz drobne elementy ozdobne wieńca. Układanie kwiatów najlepiej jest rozpocząć od największych, a następnie w pozostałych, wolnych miejscach umieszczać coraz mniejsze pąki. Na sam koniec warto spryskać wiązankę ozdobnym i zabezpieczającym ją nabłyszczaczem, który doda jej estetyki.
WIĄZANKA NA CMENTARZ – O CZYM JESZCZE PAMIĘTAĆ?
Pamiętajmy, aby przy tworzeniu ozdobnej wiązanki na cmentarz kierować się ogólnymi zasadami i wskazówkami, które pomogą nam wykonać nie tylko gustowną, ale także trwałą dekorację. Wybierając kwiaty do wieńca, starajmy się zachować pewną spójność kolorystyczną. Nie oznacza to oczywiście, że każdy z pąków musi być tego samego koloru, jednak istotne jest, aby dobrze współgrał on z pozostałymi elementami kompozycji.
Warto jednak nieco puścić wodze fantazji i szczególnie przy wykończeniu, kierować się własnym poczuciem estetyki. Dzięki szerokiej gamie dostępnych na rynku kwiatów, zarówno sztucznych, jak i żywych, a także najróżniejszych akcesoriów i dodatków, mamy bowiem możliwość stworzenia wyjątkowej, jedynej w swoim rodzaju dekoracji na nagrobek bliskiej nam osoby.