Pogrzeb w XXI wieku: Nowe technologie i trendy w branży funeralnej

Transmisje online pogrzebów

Polaków cechuje dość konserwatywne podejście w zakresie pochówku zmarłych. Nadal dominują pogrzeby katolickie, podczas których odbywa się nabożeństwo w kościele, następnie trumna z ciałem jest składana do ziemi. Mimo wszystko świat się zmienia, a nowe technologie i trendy nie omijają również branży funeralnej. Jak technologia wpłynęła na współczesne usługi pogrzebowe?

Kompleksowe usługi pogrzebowe

Jedną z największych różnic pomiędzy tym, jak ceremonie pogrzebowe wyglądały kiedyś, a jak wyglądają dzisiaj, jest bez wątpienia to, że niewiele rodzin decyduje się na to, żeby zmarły pozostał w domu do czasu pogrzebu. Dziś ciało trafia do chłodni bezpośrednio po tym, jak lekarz stwierdzi zgon.

Postęp technologiczny sprawił, że branża funeralna się zmieniła i chociaż nie są to zmiany diametralne, to widać wpływ nowoczesnych technologii na podejście do kwestii organizacji pogrzebu. Dziś można liczyć na wiele usług ułatwiających rodzinom organizację ostatniego pożegnania. Obecnie większość zakładów pogrzebowych gwarantuje kompleksowe wsparcie w zakresie organizacji ceremonii pochówku. Tak więc można liczyć nie tylko na przygotowanie ciała czy zakup trumny, ale także na nekrologi, karawan, dopełnienie formalności związanych z pogrzebem. Dzięki temu rodzina będąca w żałobie o nic nie musi się martwić, co bez wątpienia jest dużym wsparciem.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak odpowiednio przygotować pogrzeb i jakie dokumenty musisz skompletować, sprawdź stronęhttps://calvarianum.eu/jak-odpowiednio-przygotowac-pogrzeb, gdzie dokładnie opisaliśmy organizację ceremonii pochówku krok po kroku.

Streaming pogrzebów online

Niejednokrotnie bywa tak, że śmierć bliskiej osoby jest dla nas zaskoczeniem, przez co nie jesteśmy w stanie dojechać na miejsce planowanej ceremonii na czas. W tym wypadku rodzina zmarłego może zdecydować się na transmisję pogrzebu online, dzięki temu najbliżsi będą mogli uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu mimo fizycznej nieobecności. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku rodzin, które są rozsiane po świecie i nie mają możliwości przybycia na ceremonię osobiście. W ten sposób można brać udział w uroczystości chociaż wirtualnie, co z pewnością pozwoli godnie pożegnać zmarłego.

Pogrzeby online są przesyłane w jakości HD bądź Full HD, najczęściej transmisję można włączyć za pośrednictwem prywatnego linku, który jest przekazywany rodzinie. Każda transmisja jest szyfrowana, a więc ma do niej dostęp wyłącznie grono najbliższych osób. Co więcej, pogrzeb online można odtworzyć na dowolnym urządzeniu i dowolnej platformie, na przykład typu YouTube.

Możliwość zdalnego uczestnictwa w ceremonii to znak naszych czasów. Chociaż jeszcze kilka lat temu transmisja pogrzebów online była zarezerwowana głównie dla osób zamożnych, obecnie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie.

Narzędzia cyfrowe do zarządzania ceremonią

Narzędzia cyfrowe mogą pomóc w zarządzaniu ceremonią pogrzebową. Za pomocą specjalistycznych aplikacji i programów można usprawnić wiele prac, począwszy od zarządzania listą żałobników, po e-nekrologi czy planowanie poszczególnych elementów pogrzebu. Dużym usprawnieniem są także dokumenty elektroniczne, które znacznie skracają czas potrzebny do dopełnienia formalności.

Przemowa zmarłego na własnym pogrzebie

Na rozwój i zmiany w branży funeralnej duży wpływ ma także sztuczna inteligencja. Kiedyś sposobem na zatrzymanie wspomnień o bliskiej osobie, która odeszła z tego świata, były zdjęcia. Obecnie są to nagrania wideo, niemniej jednak wykorzystanie AI sprawia, że możemy wygenerować kopię ukochanej osoby, na przykład jej głosu i wyglądu. W tym wypadku przemowa zmarłego na własnym pogrzebie nie wydaje się niczym nadzwyczajnym. Co ciekawe na świecie odbyły się już pierwsze pogrzeby, na których mowę pożegnalną wygłosił sam zmarły wygenerowany za pomocą sztucznej inteligencji. Czy to jest etyczne? Dla niektórych to sposób na upamiętnienie bliskiej osoby oraz połączenie się z nią po raz ostatni, inni są nastawieni na takie nowości bardziej sceptycznie. Mimo wszystko widać, że sztuczna inteligencja i nowoczesne technologie wkraczają do branży pogrzebowej wielkimi krokami.

Przygotowaliśmy dla ciebie też poradnik, jak napisać podziękowania za udział w pogrzebie – https://calvarianum.eu/podziekowania-za-udzial-w-pogrzebie.

Digitalizacja

Świat idzie do przodu, a wraz z nim pojawiają się nowoczesne formy upamiętnienia osób zmarłych. Digitalizacja to przekształcenie treści analogowej w cyfrową, w tym wypadku chodzi o zgromadzenie zdjęć i wideo, które można oglądać za pośrednictwem sieci. Chociaż w Polsce raczej nie znajdziemy kodów QR umieszczonych na nagrobkach, to w niektórych krajach na świecie to dość popularna praktyka. Po zeskanowaniu kodu na telefonie można obejrzeć multimedialne relacje i wspomnienia o zmarłym w formie zdjęć i filmów. W ten sposób jesteśmy w stanie zachować najważniejsze wspomnienia, a także uczcić pamięć bliskiej osoby, której nie ma już wśród nas.

Diamenty z prochów zmarłego

Chociaż wykonanie diamentów z prochów ludzkich brzmi niepokojąco, na zachodzie ten trend jest dość popularny, co ciekawe dotarł także do Polski pod nazwą diament pamięci. W naszym kraju spopielone ludzkie szczątki muszą być pochowane, jednak niektóre zakłady pogrzebowe oferują wykonanie tzw. diamentu pamięci z prochów lub włosów zmarłego. Powstawanie diamentu odbywa się w specjalnych warunkach laboratoryjnych. Najpierw z prochów powstaje węgiel, następnie węgiel zmienia się w grafit, a z niego wyodrębnia się czysty monokryształ. Tak powstały diament można wykorzystać do produkcji biżuterii, choć w naszym kraju zazwyczaj jest umieszczony w ozdobnym pudełku, jako niezwykła pamiątka.

Nowoczesna technologia obecnie ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia, nic dziwnego, że dotarła także do branży funeralnej. Dzięki niej organizacja ceremonii pogrzebowej jest dużo prostsza, a pamięć o osobie zmarłej można zachować na dłużej.

Shopping Cart
Scroll to Top