Szukając trumny dla dziecka – delikatny temat, wrażliwe rozwiązania

wybór trumien dla dziecka
Śmierć dziecka to ogromny ból i jedno z najtrudniejszych przeżyć, z jakimi rodzice mogą się zmierzyć. Z pewnością nikt, kto ma dzieci, nie zakłada, że będzie żyć dłużej niż jego pociecha. Niestety w życiu bywa różnie, niekiedy wskutek choroby lub wypadku dziecko umiera przedwcześnie, wówczas serce rodziców pozostaje rozdarte do końca życia. W tym trudnym czasie konieczność organizacji pogrzebu staje się szczególnie trudnym doświadczeniem.

Jak odpowiednio przygotować pogrzeb?

Organizacja pogrzebu, szczególnie pochówku własnego dziecka, jest trudna i wymaga odpowiedniego podejścia. W pierwszej kolejności trzeba dopełnić formalności urzędowych, tj. zgłosić zgon do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego. Następnym krokiem powinno być nawiązanie współpracy z odpowiednim zakładem pogrzebowym, który pomoże rodzicom przebrnąć przez cały proces, począwszy od wnioskowania o zasiłek pogrzebowy, po wybór miejsca pochówku czy trumny dla dziecka. W artykule https://calvarianum.eu/jak-odpowiednio-przygotowac-pogrzeb wyjaśniamy krok po kroku, jak odpowiednio przygotować pogrzeb.

Jak wybrać trumnę dla dziecka?

Strata dziecka jest jednym z najbardziej tragicznych przeżyć zarówno dla rodziców, jak i najbliższej rodziny. W obliczu takiej traumy rodzicom należy się szacunek i specjalne traktowanie, szczególnie podczas podejmowania decyzji związanych z pogrzebem. Trumna dla dziecka powinna być estetyczna i odpowiednio dopasowana do jego wzrostu i wagi. Oprócz rozmiaru warto zwrócić uwagę na kształt oraz kolor trumny. Najczęściej wybierane są modele w kształcie prostopadłościanu oraz zwężane ku dołowi. Trumny dziecięce charakteryzują się mniejszym rozmiarem oraz jaśniejszym kolorem. Bardzo często są pokryte białą, różową lub niebieską farbą. Ważne jest to, aby rodzice podczas organizacji pochówku otrzymali od zakładu pogrzebowego konkretne, zrozumiałe informacje na temat dostępnych trumien, a także możliwości ich personalizacji. Trumna dla dziecka powinna odzwierciedlać osobowość i zainteresowania malucha.

Trumna dla dzieci – co jest ważne?

Trumienki dziecięce różnią się od siebie kształtem, kolorem, a także materiałem wykonania. Do tradycyjnego pochówku zazwyczaj wybierane są modele wykonane z materiału drewnopochodnego, które są dostępne w różnych odcieniach. To trwały materiał o wysokich walorach estetycznych. Innym rozwiązaniem są trumny wykonane z certyfikowanych tworzyw sztucznych, które również będą dobrym wyborem. Dlaczego? Ze względu na wysoką trwałość, co jest ważne na przykład w czasie transportu. Podczas wyboru trumienki należy wziąć pod uwagę także wyposażenie oraz zdobienia. Standardowo każda trumna wykończona jest eleganckim wypełnieniem wykonanym z satyny, atłasu lub aksamitu, do kompletu dołączona jest też poduszka. Trumnę można spersonalizować poprzez wybór żłobień, ornamentów oraz uchwytów. Zakład pogrzebowy powinien stanąć na wysokości zadania i pomóc zdefiniować rodzicom ich oczekiwania dotyczące trumny dla dziecka. Niekiedy wystarczy zadać żałobnikom kilka prostych pytań, aby dowiedzieć się, w jaki sposób chcieliby upamiętnić zmarłe dziecko.

Kolor trumienki – czy ma znaczenie?

Trumny dziecięce nie wyglądają jak standardowe modele przeznaczone do chowania osób dorosłych. Zakłady pogrzebowe zazwyczaj oferują trumny w kolorze białym (https://calvarianum.eu/produkt/trumna-dziecieca-40-biala). Jest to związane z symboliką tej barwy, która ma oznaczać czystość i niewinność dziecka. Często spotykane są także modele w kolorze pastelowego różu, które są wybierane dla dziewczynek, na przykład tego typu https://calvarianum.eu/produkt/trumna-dziecieca-80-rozowa. A także w kolorze niebieskim bardzo często utożsamianym z chłopcami. Takie trumny można znaleźć między innymi tutaj: https://calvarianum.eu/produkt/trumna-dziecieca-40-niebieska. W różnych kulturach kolory mogą mieć symboliczne znaczenie. Niemniej jednak w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę upodobania zmarłego. Być może dziecko miało ulubiony kolor, wybranie trumienki w takiej barwie może być pięknym wyrazem pamięci i szacunku.

Delikatny temat, czyli jaka trumna dla dziecka?

Ze względu na to, że śmierć dziecka to ogromny ból, warto wykazać się empatią i wrażliwością. Rodzice muszą być otoczeni specjalną troską zarówno przez bliskich, jak i przez pracowników zakładu pogrzebowego, którzy zazwyczaj pomagają w organizacji pochówku. Jak się zachować w obliczu śmierci dziecka? Przede wszystkim warto ułatwić żałobnikom organizację ceremonii pogrzebowej. Bardzo ważną kwestią jest stworzenie przyjaznej atmosfery pełnej szacunku i współczucia. Rodzice zmarłego dziecka muszą otrzymać jasne, precyzyjne informacje dotyczące formalności, potrzebnych dokumentów, a także pomoc w doborze miejsca pochówku, trumny, dekoracji itp. Ponieważ wiele osób w tym okresie ma ograniczone możliwości skupienia się i racjonalnego myślenia, dobrym rozwiązaniem może być wręczenie rozpiski zawierającej informacje dotyczące tego, jakie dokumenty należy skompletować, gdzie i komu trzeba je przedstawić, jakie decyzje w zakresie ceremonii pogrzebowej trzeba będzie podjąć i w jakim czasie, jakie są ceny poszczególnych rozwiązań itp. Jednocześnie należy dać rodzinie przestrzeń na to, aby mogła podjąć decyzję bez pośpiechu i w spokoju. Ostatnie pożegnanie jest bardzo ważne, szczególnie gdy rodzice żegnają własne dziecko. Ponadto personel zakładu pogrzebowego musi być gotowy na to, aby odpowiedzieć na różnego rodzaju pytania, które nie będą dla rodziny organizującej pogrzeb tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Duże znaczenie ma także zapewnienie najbliższym zmarłego dziecka prywatności w tym trudnym czasie. Nie zapominajmy, że każdy przeżywa śmierć bliskiej osoby w inny sposób. Ważnym aspektem są również koszty. Jak można się domyślać, rodzice w żałobie nie będą zaprzątać sobie głowy takimi rzeczami, dlatego najlepiej zapytać o budżet i zaproponować wyłącznie takie trumny dla dziecka, które są w zasięgu finansowym rodziny. Nie sposób pocieszyć czy wesprzeć na duchu rodziców, którzy stracili właśnie dziecko, gdyż jest to niewyobrażalna tragedia. Mimo to można zaoferować bardziej doraźną pomoc w zwyczajnych czynnościach, takich jak przygotowanie pogrzebu. Wsparcie podczas wyboru trumny dziecięcej, dopełnienie formalności, zorganizowanie dekoracji, złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy, to najlepszy sposób na okazanie bliskim zmarłego wsparcia i dodanie im otuchy.
Shopping Cart
Scroll to Top