Branża pogrzebowa w liczbach – ciekawostki i statystyki

Branża pogrzebowa nieustannie się zmienia. Szacuje się, że na polskim rynku znajduje się około trzech tysięcy przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą niezbędnych akcesoriów funeralnych, organizacją uroczystości i pochówkiem zmarłych. Obecnie w Polsce rocznie umiera około 400 tys. osób, ich pochówkiem zajmują się wyspecjalizowane firmy, niektóre z nich są bardzo nowoczesne, inne działają według utartych przez pokolenia reguł. Sprawdź ciekawostki i statystyki w branży funeralnej.

Kremacje vs. pochówki tradycyjne

Tradycyjne pochówki powoli odchodzą w zapomnienie, obecnie odbywa się coraz więcej kremacji. Co ciekawe, w niektórych regionach Polski przeprowadza się więcej kremacji niż zwykłych pogrzebów. Ma to miejsce między innymi na Mazowszu, Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce. Oczywiście są także regiony w Polsce, w których kremacje nadal są rzadkością – jest to wschodnia część kraju (niecałe 10%). Na polskim rynku funkcjonuje około 73 krematoriów, które wskazują na to, że liczba kremowanych ciał z roku na rok rośnie.

Nowe trendy w branży pogrzebowej

Branża pogrzebowa dynamicznie się rozwija, zatem nic dziwnego, że pojawiają się w niej nowe trendy. Stosunkowo nową praktyką jest wynajmowanie mistrza ceremonii, który prowadzi uroczystość pogrzebową, w tym wygłasza mowę pożegnalną w imieniu rodziny zmarłego. Specjalista zajmujący się organizacją i przeprowadzaniem ceremonii pogrzebowych stanowi wsparcie dla rodziny zmarłego w czasie trudnego czasu żałoby. Ma za zadanie stworzyć odpowiednią atmosferę podczas uroczystości pożegnalnej, aby rodzina czuła się komfortowo i o nic nie musiała się martwić. Mistrz ceremonii pogrzebowej zazwyczaj spotyka się z rodziną zmarłego przed ceremonią. Wówczas otrzymuje informacje o życiu i charakterze zmarłego, dzięki temu może dostosować ceremonię do indywidualnych życzeń rodziny. Na podstawie zebranych informacji specjalista może zorganizować spersonalizowaną ceremonię obejmującą ulubioną muzykę zmarłego, wspomnienia, anegdoty i inne istotne elementy.

Kolejnym ciekawym trendem jest umieszczanie na grobach kodów QR, które można odczytać za pomocą smartfona lub tabletu wyposażonego w odpowiednią aplikację.

Po ich zeskanowaniu można obejrzeć wspomnienia o zmarłej osobie, co jest bardzo ciekawym sposobem na to, aby zachować ją w pamięci na długi czas. Bliscy, którzy odwiedzają grób, mają możliwość przejrzenia galerii zdjęć i filmów z udziałem zmarłego, mogą dowiedzieć się też o jego pasjach czy osiągnięciach.

Innym dość nowym, nieco jednak kontrowersyjnym trendem, jest tworzenie diamentu pamięci z prochów zmarłego. Obecnie tylko jeden zakład pogrzebowy w Polsce oferuje takie usługi. Proces uzyskiwania diamentu z prochów osoby zmarłej jest dość skomplikowany, dlatego trwa około 3 miesięcy, jest to jednak bardzo wyjątkowa i niepowtarzalna pamiątka, która bez wątpienia zostanie w rodzinie przez wiele pokoleń.

Demografia w Polsce

Zapaść demograficzna w Polsce niestety się pogłębia. Okazuje się, że prognozy przepowiadające katastrofę demograficzną wcale nie były przesadzone, a czarny scenariusz spełnia się powoli. W październiku ubiegłego roku urodziło się 22 tys. dzieci, czyli o 2,4 tys. mniej niż w tym samym okresie w roku 2022, a zmarło 35 tys. osób. Program rządowy 500 plus okazał się fiaskiem, gdyż nie rozwiązał problemu dzietności. Co ciekawe, tak niską liczbę ludności w Polsce odnotowano w 1987 roku, jednak wtedy kraj miał dodatni przyrost naturalny, a więc Polska się zaludniała.

Niski przyrost naturalny, a więc starzejące się społeczeństwo, stawia przed krajem wiele wyzwań. Taka sytuacja ma wpływ na wiele aspektów funkcjonowania kraju, wpływa na rynek pracy i stawia wyzwania w zakresie opieki zdrowotnej, systemu emerytalnego czy dostępności usług opieki nad osobami starszymi.

Większy zasiłek pogrzebowy

Polska Izba Branży Pogrzebowej w ubiegłym roku apelowała o podwyższenie świadczenia pogrzebowego z 4 000 złotych do 8 000 złotych. Okazuje się, że wysokość zasiłku nie zmieniła się od ponad 11 lat, mimo że koszty prowadzenia działalności w branży funeralnej znacznie wzrosły. Od 1 lipca 2024 roku zasiłek pogrzebowy ma zostać podniesiony do 150 procent płacy minimalnej, co oznacza, że świadczenie wzrośnie do kwoty 6450 zł.

Elektroniczne karty zgonu

Większy zasiłek pogrzebowy to niejedyna zmiana w roku 2024. Wraz z nowym rokiem weszły w życie regulacje dotyczące sposobu i zakresu przekazywania danych do urzędu stanu cywilnego i na potrzeby statystyki publicznej. Nowa karta zgonu składa się z trzech części przeznaczonych:

  1. do zarejestrowania zgonu;
  2. dla administracji cmentarza;
  3. dla potrzeb statystyki publicznej.

Tak jak miało to miejsce do tej pory, karta zgonu będzie sporządzana przez osobę, która stwierdziła zgon, i wydawana podmiotowi uprawnionemu do pochówku. Osoba sporządzająca kartę zgonu będzie zobowiązana ponadto do przekazania danych zawartych w karcie zgonu na potrzeby statystyki publicznej. Można będzie to zrobić za pośrednictwem aplikacji uruchomionej w ramach infrastruktury Głównego Urzędu Statystycznego i udostępnionej w Internecie lub interfejsu API UWD.

Nowa instytucja koronera

W przepisach nowelizacji prawa pogrzebowego ma pojawić się także instytucja koronera. Do głównych zadań osoby sprawującej tę funkcję będzie należało oficjalne stwierdzenie zgonu. Ma to znacząco ułatwić pracę zakładów pogrzebowych, które do tej pory musiały bardzo długo czekać na dokumenty. Poza tym koroner ma być wsparciem w sytuacjach, gdy ktoś zmarł nagle, na przykład w miejscu publicznym, lub ustalenie przyczyny śmierci jest trudne. W tym wypadku wkracza koroner, którego zadaniem jest wykonanie badań pośmiertnych, oględzin ciała oraz ustalenie tożsamości osoby zmarłej, jeśli jest taka potrzeba.

Branża pogrzebowa rządzi się swoim prawami i ma się całkiem dobrze. Jeśli interesują Cię kwestie związane z organizacją pochówków, zapoznaj się także z artykułem https://calvarianum.eu/jak-odpowiednio-przygotowac-pogrzeb, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Shopping Cart
Scroll to Top